Дядо ми Кирил беше мъдър човек. Жалко, че не го слушах, когато ми говореше. Сега, 20 години по-късно, бавно, но сигурно посланията му се връщат при мен, този път осъзнати и аз съм благодарна, че дядо го е имало и въпреки че не съм го слушала на момента, все пак казаното е останало с мен до ден днешен.
Ето и някои от неговите правила – на пръв поглед простички, но много, много полезни:
- Сутрин мий зъбите си 2 пъти – веднага, след като станеш и втори път след закуска.
- Когато ти е студено, по-добре клекни 10 пъти, отколкото да се завиеш с 2 одеяла. (думи на треньор по баскетбол – в спорта има И мъдрост, не мислите ли?)
- Ако имаш свободно време по-добре извади шевната машина и уший нещо, било то парцалче, отколкото да гледаш телевизия.
- Внимавай какви думи използваш. Какво ознава “Страшно ми хареса”? Ако ти е харесало, няма как да е страшно, а ако е страшно, няма да ти е харесало.
Именно за последното “правило” ми се иска да пиша сега. Когато за първи път ми го каза, аз едва ли не му се разсърдих – та кой е той, че да ми държи сметка какво говоря? Той е от друга епоха, аз съм модерна, той нищо не разбира, аз, със своите 7 години, знам всичко… Да, ама не.
Думите всъщност имат огромна сила, която едва в последните години започна да става обект на изследвания, но от дълбока древност хората са си служили именно с думи – мантри, молитви, заклинания, баене, благославяне на храната, пеене … Това е малка част от начините за използване силата на думите. Но думите имат и огромна сила, използвани във всекидневния живот, дори да не сме облечени в расо, да не носим шаманска маска и да не изпадаме в транс.
Думи използваме всеки ден – това е начинът ни на общуване, но не само. Думите могат да излекуват, могат и да разболеят. Думите могат да отключат врати или да ни вкарат в затвора. В прекия и преносния смисъл.
Как така?
Повечето от нас сме чели книга или поне статии по книгата на д-р Масару Емото “Тайните послания на водата”. Красиви водни кристали се образуват при произнасянето на положителни и утвърдителни послания – от любимите ми и винаги действащи ЛЮБОВ и БЛАГОДАРЯ, през “харесваш ми”, “справи се много добре!”, до “красота”, “светлина” … Тези простички думи, както и някои видове музика (Знаете ли, че в Китай и Индия в редовите аптеки продават аудио дискове със заглавия “Музика за бъбреци”, “Музика за кръвоносната система”? А знаете ли, че Моцарт е универсално лекарство?), подреждат водата в красива и правилна кристална структура. От друга страна, думи като “омраза”, “гняв”, “страх”, “завист”, както и самият тон, с който се произнасят думите, разрушават красивите водни кристални структури и ги правят урудливи и въобще – некрасиви за гледане.
И сега като знаем, че тялото ни е 70% вода, можем да си дадем ясна сметка какво ни причиняват някои думи, които използваме самите ние или използват около нас или дори четем. “Страшно красива”, “смъртоносно вкусна”, “ужасяващо добра”, “адски готино”, както и простото “страхотно” – това са част от най-използваните всекидневно от повечето от нас словосъчетания. И както беше попитал дядо ми – последно, какво означава това – че ви харесва или че е страшно и ужасно?
Тези “просто” думички се забиват като пирони в телата ни, без дори да го забележим. И после се чудим защо ни боли тук, защо се схващаме там и … пием лекарства. А всичко може да бъде доста по-лесно – нужно е само внимание. Какво говорим, с какъв тон го казваме, дали се усмихваме и дали благодарим. По-проста формула от това не знам дали има.
Благодаря, че прочетохте това. Успешна седмица и обичайте живота